
На початок 1921 року територію України (окрім Галичини, Волині, Буковини та Закарпаття) окупувала Червона армія Радянської Росії. Було встановлено комуністичний режим, який виявив себе в націоналізації підприємств, відбиранні продовольства у селян, забороні торгівлі, власності на землю, церкви. Лютував масовий терор радянської влади - фізичне знищення політичних опонентів, інтелігенції та українських патріотів каральними органами – чекістами. Нерівна боротьба з окупантами змусила бійців Армії УНР полишити Україну та перебратися на територію Польщі, де їх інтернували в спеціально створених військових таборах. Переважна більшість вояків була готова в будь-який момент повернутися в Україну та продовжити збройну боротьбу з ворогом.
На межі жовтня-листопада 1921 року, знесилена, але нескорена Армія УНР вирішила не складати зброї перед окупантами, а продовжити боротьбу за державність, маючи на меті розгромити більшовицькі війська та підняти загальноукраїнське повстання. Повстанська армія була сформована з 1500 українських вояків. Це були вихідці майже з усіх областей України. Було створено Волинську повстанську групу під керівництвом генерал-хорунжого Юрія Тютюнника, яка у поході мала об’єднатися з Бесарабською та Подільською групами. Так кілька груп українських вояків зайшли на територію України. В історії України ця подія відома під назвою Другий Зимовий похід Армії УНР – військовий антибільшовицький рейд.
Другий Зимовий похід зазнав поразки та став завершенням військової боротьби за українську державність у роки Української революції 1917-1921 років. Разом з тим продемонстрував високу жертовність його учасників, котрі віддали своє життя у збройній боротьбі або ж, потрапивши у полон, не хотіли зраджувати своїй громадянській та національній свідомості та не йшли на співпрацю з більшовиками.
З метою вшанування традицій боротьби за незалежність і соборність України та військової звитяги захисників рідної землі, творців національної державності загальна бібліотека спільно з групою виховної, соціальної роботи та дозвілля навчально-наукового інституту №3 НАВС провели 30 листопада для перемінного особового складу інституту інформаційний лекторій «Листопадовий рейд».
Елеонора Маковецька розповіла присутнім про організацію Другого Зимового походу, розстріл 359 Героїв Базару, подальшу долю генерал-хорунжого Юрія Тютюнника.
Бібліотекарка Оксана Батрак продемонструвала презентацію про відчайдушну і героїчну спробу Армії УНР та українських повстанців збройним шляхом відновити втрачену державність - «Українська революція: Другий Зимовий похід Армії УНР».
Курсантів зацікавили матеріали книжкової виставки «Другий Зимовий похід Армії УНР: 100-та річниця», які відображають підготовку, проведення та наслідки Другого Зимового походу, інформують про ключові події Української революції 1917-1921 років, про громадських, військових, культурних діячів українського державотворення.
Другий Зимовий похід засвідчив незламність українського національного духу та прагнення продовжувати національно-визвольну боротьбу до її переможного завершення – відновлення української незалежності.
Сьогодні Україна є спадкоємицею державницьких традицій, закладених революцією 1917-1921 років. В умовах теперішньої російсько-української війни на Сході України показовим є історичне значення Другого Зимового походу. Російська Федерація постійно проводила грабіжницьку колоніальну політику щодо України, знищуючи національну ідентичність, культуру, мову та віру. Нападаючи на Україну у 2014 році, російські війська були переконані, що українська національно-патріотична свідомість є надто ослабленою. Великою несподіванкою для ворога стало те, що війна, навпаки, спричинила пробудження українського патріотизму, сприяла відродженню національної пам’яті.
Оксана Батрак,
бібліотекар 1 категорії